Участники Ассоциации

Энергосберегающие фасады-2017: утепление фасадов как составляющая термомодернизации домов

 Енергозберігаючі фасади-2017: утеплення фасадів як складова термомодернізації будинків

Постійне зростання тарифів змушує українців більше уваги приділяти питанню енергозбереження та енергоефективності власного житла.

Оскільки впливати на тарифну політику ми не можемо, в нашій змозі

провести заходи з термомодернізації, навчитися заощаджувати та раціонально використовувати енергоресурси. Як це зробити – розбиралися провідні фахівці галузі та експерти з енергозбереження на щорічній конференції «Енергозберігаючі фасади-2017», яка відбулася 1 березня в рамках виставки KyivBuild-2017. Організатор заходу – журнал Prof Build за підтримки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів, ДП «Прем’єр Експо».Ни
ні в Україні всіма гілками влади максимальна увага приділяється розвитку енергосервісу, адже обсяг українського ринку енергоефективності оцінюється у 55 млрд євро, річний потенціал може сягати 2 млрд євро та 100 тис. робочих місць. Начальник відділу енергозбереження у сфері житлово-комунального господарства Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Роман Радченко під час відкриття заходу відзначив, що вже готові реформаційні рішення, які в подальшому будуть сприяти розвитку енергоефективності в Україні. Розроблено концепцію та підготовлено законопроект про Фонд енергоефективності, який стане реальним інструментом для фінансування термомодернізації будівель по всій державі. За словами експерта, на проведення таких заходів потрібно понад 800 млрд грн, наразі у держави цих коштів немає. Але створення вищезгаданого Фонду дасть можливість запровадити енергоефективні заходи у житловому секторі й комплексно вирішувати питання термомодернізації.

Наразі в Україні діють різноманітні державні програми з термомодернізації, зокрема програма «теплих» кредитів, яка спрямована на підтримку реновації застарілого житла. На цьому питанні акцентував увагу депутат Київської міської ради (VII та VIII скликань), заступник генерального директора ТОВ «Епіцентр К», «Будуймо разом Україну» Володимир Гончаров.

«Вже три роки поспіль діє урядова програма «теплих» кредитів 70/30, згідно з якою власники багатоквартирних або приватних будинків сплачують 30% вартості матеріалів для термомодернізації, а 70% надається з бюджету міста. У 2017 році на ці потреби передбачено 40 млн грн», наголосив Володимир Валентинович. Він навів показові приклади термомодернізації багатоквартирних будинків столиці по вул. Здолбунівській, 3 та 5-а, Урлівській, 9 та 1/8; а також Княжий Затон, 13. Суттєво заощаджувати на оплаті комунальних послуг мешканцям цих будинків дає можливість, зокрема, утеплення фасадів. Експерт також додав, що добробут мешканців залежить насамперед від їхньої ініціативності та бажання реалізовувати свої права.

Однак, як відзначають деякі фахівці, з боку держави відсутня верифікація ефективності використання наданих «теплих» кредитів, де часто через неправильні підходи до термомодернізації рівень підвищення енергоефективності є дуже незначним та не виправдовує залучених коштів.

Комплексна термомодернізація може дати значний економічний ефект
За експертними оцінками, від 60 до 80% мешканців українських міст живуть у застарілих панельних будинках. Питомі тепловтрати таких будівель розподіляються таким чином: 40% за рахунок організованої та неорганізованої інфільтрації нагрітого повітря; 30% внаслідок недостатнього опору теплопередачі огороджувальних конструкцій; 30% у результаті нераціональних витрат гарячої води і нерегульованого режиму експлуатації систем опалення.

Комплексна термомодернізація багатоповерхівки дає можливість майже удвічі зменшити рахунки за комунальні послуги для його мешканців. Окремі заходи також ефективні. Наприклад, завдяки утепленню фасаду будинку ОСББ може заощаджувати на опаленні в середньому до 24%, після заміни вікон та дверей 14%, модернізації інженерних систем 12%, а після встановлення ІТП 10%. Водночас заміна звичайних ламп розжарювання на енергозберігаючі дає можливість скоротити споживання електроенергії до 70%.

«Якщо заміна вікон може бути зроблена самими мешканцями багатоповерхових будинків, то питання щодо заміни покрівлі, утеплення всього фасаду та підвалів треба виносити на обговорення місцевих громад, яким уже сьогодні фахівці можуть запропонувати певні типові рішення з метою уніфікації та спрощення складання кошторису», зауважив CEO компанії AIMM Group Максим Мятко.

Він переконаний, що заходи з термомодернізації можна здійснювати за рахунок залучення інвестиційних коштів. Для цього необхідно розробити власну модель термомодернізації, у якій, зокрема, передбачити оптимізацію створення додаткових площ, наприклад, шляхом облаштування комерційних приміщень для передачі в оренду або надбудови мансардного поверху тощо.

Практичні рішення для ефективного утеплення фасадів

Варто зауважити, що неправильний підхід до термомодернізації призводить до появи грибка, надмірної сухості повітря, неможливості забезпечення принципу «дихання стін» утеплювальними та будівельними матеріалами, які через свій хімічний склад та технічні характеристики не мають необхідних властивостей. Таким чином, виникає загроза здоров’ю мешканців внаслідок порушення норм комфортного перебування, відсутності ефективної системи вентиляції.

«Проблеми під час термомодернізації виникають не через відсутність відповідних законів чи норм, а, насамперед, у зв’язку з неправильним їх трактуванням та застосуванням. У нашій нормативній базі формується таке поняття, як конструкції зовнішніх стін із фасадною теплоізоляцією. Це комплект із набору виробів, що з’єднуються під час монтажу в збірну систему. Комплект має забезпечувати споруду необхідними енергетичними властивостями з відповідними показниками безпеки під час її експлуатації», наголосив директор ДП «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій» (НДІБК), доктор технічних наук Геннадій Фаренюк.


Експерти
визначалися, який же матеріал здатний зробити фасад справді енергоефективним. При цьому все більше уваги приділяється екологічності утеплювачів. Так, в Україні для зовнішнього утеплення фасадів широко застосовують пінополістирол.

«Екологічність пінополістиролу підтверджується сучасними дослідженнями, згідно з якими Міжнародний будівельний код (IRC) класифікує пінополістирол як один з найбільш енергоефективних та екологічно чистих утеплювачів. Британський рейтинг BREEAM присвоює пінополістиролу вищий клас екологічності А+», наголосила виконавчий директор Асоціації «Виробники пінопласту України» Олена Шевчук.


Своєю чергою, комерційний директор групи компаній Royal House Олексій Білоконь підтвердив енергоефективність та екологічність пінополістиролу. Так, у березні 2016-го на замовлення компанії фахівці Науково-освітнього центру проектування і дослідження будівель із близьким до нульового енергоспоживанням КНУБА провели незалежний теплотехнічний аналіз панельних огороджувальних конструкцій будинків ЖК «Британський квартал». Результати тепловізійного обстеження й додаткові виміри показали: різниця температур внутрішньої поверхні стіни та повітря в квартирах становила + 0608°С, що в сім разів менше допустимого показника. Коефіцієнт опору теплопередачі конструкції зовнішньої стіни становив 3,82 м²К/Вт, враховуючи що мінімально допустиме значення опору для I температурної зони становить 3,3 м²К/Вт. Таких результатів вдалося досягти завдяки новітній технології виробництва стінових модулів, які виробляються на заводі й монтуються на будівельному майданчику. Він складається з несучої залізобетонної панелі 7,7мХ3,12 м завтовшки 160 мм, виготовленої згідно з ДСТУ БВ.2.6.-64: 2008; утеплювача армованого пінополістиролу (160 мм); металопластикових вікон Rehau  Euro-Dеsign 70 (Німеччина); системи фасадного оздоблення декоративно-архітектурних елементів по периметру вікон та клінкерної плитки, шви якої затираються гідроізоляційними герметиками. Водночас фасадні елементи, крім декоративних, виконують функцію так званих теплових замків, які герметично закривають стики між панелями, захищаючи їх від негативних зовнішніх впливів та мінімізуючи містки холоду й втрати тепла. Такий підхід дає можливість мешканцям заощаджувати на опаленні до 55% коштів.


Завантажити повну версію статті у форматі pdf >>