Участники Ассоциации

комлексний підхід до енергозбереження -

основа стратегії асоціації "виробники пінопласту"

Підвищення тарифів на енергоносії нині стало радше поганою традицією, аніж чимось дивним та неочікуваним. Фахівці провідних країн світу визнають, що однією з галузей, яка потребує особливої уваги, є житлово-комунальне господарство, на яке припадає близько 30% від загального обсягу енергоспоживання. В таких умовах великої актуальності набуває пошук шляхів найбільш оптимального використання природних ресурсів. Про рішення, які необхідно прийняти на державному рівні, та заходи, яким слід віддавати перевагу для раціоналізації енергоносіїв, розповідає президент Асоціації «Виробники пінопласту» Роман Захаренков.

– Які заходи, на Вашу думку, є першочерговими для збереження ресурсів та зменшення коштів на теплозабезпечення в Україні?

– Нині левова частка енергоспоживання – близько 40% – припадає на опалення будинків. Грамотне використання енергоносіїв саме в цьому секторі сприятиме відчутним фінансовим результатам. Це вже давно зрозуміли в розвинених країнах Європи, а також у США й Азії, де одним із ключових пріоритетів державної політики є підвищення ефективності використання енергоресурсів в будівництві та ЖКГ. Чи не найдієвішим способом досягнення реальної економії у світі визнано утеплення будівель і споруд, що навіть закріплено на законодавчому рівні.
Підвищення енергоефективності житлово-комунального фонду поступово стає головною загальносвітовою тенденцією. Ця проблема в Україні є дуже важливою, оскільки, попри всі заходи з енергозбереження, ми значно відстаємо від інших країн – принаймні на років 20–30. Орієнтиром для нас має бути успішна міжнародна практика. Наприклад, у Німеччині «Закон про енергоефективність» прийнято ще 1979 року, одразу після нафтової кризи. Навіть у Саудівській Аравії, як і на півдні Італії та в Туреччині, теж утеплюють будинки, адже теплоізоляційний матеріал запобігає додатковим витратам на кондиціонування повітря в нестерпну літню спеку.
Ми повинні скористатися вже перевіреними методами підвищення енергоефективності. Саме цей шлях уже обрали Росія та Білорусь, де значно зменшено використання енергоресурсів завдяки грамотній теплоізоляції будівель (фундаменту, стін і покрівлі). У більшості провідних країн нове будівництво без використання найновіших енергоефективних матеріалів і технологій фактично заборонено. (выделить жирным шрифтом) Для вже існуючих будівель введено державні програми термомодернізації або запроваджено диференційовані тарифи: не хочеш утеплювати – плати більше. Понад десятирічний досвід втілення таких принципів свідчить про їх ефективність: енергоспоживання зменшено у 3–5 разів, а витрати на кондиціонування повітря – у 4–5.

– Для утеплення використовують різні матеріали. Проте в державах, які досягли найкращих результатів енергоефективності будівництва та ЖКГ, основним теплоізоляційним матеріалом є пінополістирол. А як щодо України?

– На жаль, у нашій країні цей матеріал поки ще не оцінений належним чином. Пінополістирол – не новинка на вітчизняному ринку, проте, незважаючи на це, культура його використання, як і культура термоізоляції будівель та споруд у цілому, в Україні перебуває лише на початковому етапі розвитку.
Відомо, що основним недоліком нетермоізольованих будівель є витоки великої кількості тепла назовні. Іншими словами, в таких оселях марно витрачається до 40–60% тепла. Високоякісний утеплювач, передусім пінополістирол, здатний зупинити ці втрати. Завдяки винятковим фізико-технічним характеристикам (низькій теплопроводності, високій вологостійкості тощо), які суттєво відрізняють його від інших теплоізоляційних матеріалів, пінопласт дає змогу одночасно вирішити чимало проблемних питань. По-перше, значно зменшити витрати на опалення та кондиціонування як на рівні окремого домогосподарства, так і всієї країни. До того ж, що не менш важливо, на відміну від інших матеріалів пінополістирол абсолютно екологічно безпечний, а це разом із помітною економією сприяє захисту навколишнього середовища, в якому живемо ми та яке залишимо нашим дітям. До того ж, вартість пінополістиролу зовсім невисока, що зумовлено низькими енергетичними витратами та невеликою кількістю сировини (пінополістирол на 98 % складається зі сталого повітря, яке є найкращим природним термоізолятором), необхідних для його виробництва.

– Що, на Вашу думку, є головною причиною недооцінки пінополістиролу як теплоізоляційного матеріалу?

– Відповідей на це питання може бути декілька. Тривалий час теплоізоляція виконувалася матеріалами, культура використання яких не була однією з кращих спадщин колишнього Радянського Союзу.
Саме тому виробники пінополістиролу об’єдналися, щоб донести до широкого загалу всі переваги цього утеплювального матеріалу. Ми переконані, що таким чином можна всебічно підвищити добробут не лише окремих сімей, але й усієї країни загалом.

– Які Ваші прогнози на майбутнє?

– Україна має дуже великий потенціал для підвищення енергоефективності та, відповідно, відновлення національної економіки і покращення якості життя кожного з нас.
Як представник провідних вітчизняних виробників пінополістиролу, я можу впевнено сказати, що можливостей внутрішнього виробництва вистачить на задоволення всіх потреб країни в термоізоляції будівель. Єдине, що залишилося, – усвідомити важливість розумного та ощадливого використання тих ресурсів, які маємо у своєму розпорядженні, та того потенціалу, який може наблизити нашу країну до рівня провідних держав світу.
Підвищення енергоефективності та впровадження ресурсозберігальних технологій – стратегічні напрями розвитку високорозвинених країн. Нераціональні витрати на енергоносії поступово перетворюються на великі втрати, які відчутно позначаються на національній економіці. Тому ситуацію необхідно терміново змінити, і це абсолютно реально!

 

Розвиток ринку пінополістиролу – це, передусім, реальна можливість підвищення добробуту кожного українця. До того ж, це шлях до енергоефективності України, і, разом із тим, до відновлення економіки країни та здобуття енергетичної незалежності.
Упровадження всього комплексу заходів, спрямованих на підвищення енергоефективності, потребує масштабної інформаційної підтримки. Кожен громадянин повинен зрозуміти важливість порушених питань, вирішити які можна лише спільними зусиллями.